Americký farmářský dům s fasádou HardiePlank® v Krymlově je hezký i praktický

Americký farmářský dům s fasádou HardiePlank® v Krymlově je hezký i praktický

15.08.2021
 
Vesnice Krymlov (najdete ji 8 km jihovýchodně od Kostelce nad Černými lesy) je sice malá, ale díky krásné přírodě a dobré dopravní dostupnosti (necelých 30 km od hranic Prahy) je při dnešních cenách bytů a pozemků v metropoli atraktivní i pro mladé lidi. Paní Markéta Kurelová s partnerem si tady postavili dům ve stylu amerických farmářských domů, který je obložen vláknocementovými fasádními obkladovými deskami HardiePlank®. Zajímalo nás, kde rodina čerpala inspiraci pro originální charakter svého domu, i co ji vedlo k volbě vláknocementových obkladů firmy James Hardie.
 
Váš dům připomíná rodinné domy z různých amerických filmů a seriálů – tvar, vikýře, fasádní obklad či veranda – to vše našinci navodí atmosféru amerických venkovských domů. Kde jste čerpala inspiraci právě pro tuto podobu vašeho rodinného domu?
Já jsem v Americe několik let žila a tamější farmářské domy se mi zalíbily pro svůj romantický vzhled a soulad s okolní zemědělskou krajinou. A protože jsme chovatelé koní a na parcelu navazují pastviny a blízký les, padla volba na tento styl stavby. Navíc jsme poslední dům na kraji vesnice, takže ani naší trochu odlišnou architekturou nijak nerušíme její ráz.
 
Jak váš dům vznikal a jaké je jeho dispoziční řešení?
Na první pohled je dům inspirován Amerikou, ale konstrukčně se od typických amerických domů liší. Tam to jsou v naprosté většině dřevostavby z prefabrikovaných panelů, které jsou dodávány už včetně fasádních obkladů. My jsme stavěli cihlový dům, který je obložen vláknocementovými obklady dodatečně. Dispozici domu jsme si navrhovali sami, ale projekt a finální podobu jsme ladili s panem architektem. Ing. Arch. Martin Veber mě z některých mých představ vyvedl a navrhnul praktičtější řešení, která jsme později s využíváním domu velmi ocenili – především se to týkalo vnitřního uspořádání stavby, finální podobu exteriéru formovaly rovněž místní podmínky, ale nakonec jsme se shodli na konečném řešení a podle toho jsme pak dům stavěli. Stavební práce začaly v roce 2015, kolaudovali jsme a fasádní obklady dokončovali v roce 2020. Důležitá byla orientace domu, protože tady máme nádherný výhled na lesy a pastvinu, většina oken i typická zastřešená terasa (Američané tomu říkají porch) je tedy situována tím směrem. Samozřejmě jsme vycházeli z tvaru parcely a jejích možností, respektovali jsme i světové strany a jejich vliv na světlo a teplo v interiéru. Ten již zmiňovaný „porch“ jsem chtěla původně udělat hlubší, ale vzhledem k mé obavě z nedostatku světla v interiéru jsem trochu ze svých představ ubrala. Přesto to na romantické posezení s překrásným výhledem určitě stačí. Dům má přízemí a obydlené podkroví, v přízemí je prostorný obývací pokoj s krbem a kuchyní, ložnice, koupelna a WC, technická místnost, zádveří a chodba, v podkroví jsou dva pokoje a koupelna. Z těch dvou pokojů je jeden dětský, druhý je ložnice pro návštěvy. V přízemí je z technické místnosti vstup do garáže.
 
Jaké jste měla důvody pro použití desek James Hardie a odkud jste o nich dozvěděla?
V Americe jsem je vídala opravdu často, používají se nejen na novostavbách, ale i při rekonstrukcích, kdy nahrazují starší dřevěné obklady. Mně se moc líbilo, že tyto obklady – díky plastickému profilu, který imituje kresbu dřeva – skutečně vypadají jako dřevo, samozřejmě mě zaujala i jejich bezúdržbovost. Dřevěné obklady potřebují každé tři roky nátěr, což tady naprosto odpadá. My tyto vláknocementové obkladové desky navíc nemáme jen na fasádě, ale použili jsme je rovněž na podbití podhledů a profily ze stejného materiálu pak na orámování rohů, oken a dveří. Někoho možná napadne, že je to imitace, ale já tak vláknocement vůbec nevnímám, naopak. Na materiálech si velmi zakládám, v našem interiéru najdete jen podlahy z keramické dlažby a ze dřeva, nábytek z masivu a veškerá okna a dveře jsou dřevěné. Vnímám vláknocement jako přírodní materiál a když k tomu přidám jeho perfektní a přirozený vzhled plus praktičnost, tak je bezkonkurenční. I u nás si mnoho lidí myslí, že je to natřené dřevo.
 
Jak jste fasádu realizovala a co byste díky nabytým zkušenostem poradila dalším zájemcům o tento typ fasády?
Našla jsem si dodavatele, tedy společnost James Hardie Europe, která mi samozřejmě poskytla maximum informací a technickou podporu. Původně jsme počítali, že si desky necháme instalovat proškolenou externí firmou, ale cenová nabídka řemeslníků na instalační práce nám přišla vysoká, a tak jsme se pustili do realizace svépomocí. Začali jsme loni v létě ve třech lidech, většinou ale stačilo pracovat ve dvou a v některých fázích realizace roštu i obkladu si s vhodnými pomůckami poradil i jeden člověk. Největší zásluhu na celém projektu instalace fasádních obkladů má můj strýc, konstruktér, který se zabývá kovovýrobou a spolupracuje především s architekty na technicky náročných projektech. Nastudovali jsme instalační videa, spoustu dotazů vyřešil technický zástupce firmy James Hardie. Samotná instalace obkladových desek HardiePlank® nebyla až tak náročná, co nám dalo trochu zabrat, byla příprava pro podbití podhledů a konstrukčního podkladu z dřevěných latí. Latě jsme upevňovali na cihlové zdi, které nebyly dokonale rovné, museli jsme tak nerovnosti zdí roštem vyrovnat tak, aby se nepřenášely na fasádu Samotná instalace obkladových desek však nebyla nijak složitá a práce šly rychle. Možná ještě jedna naše zkušenost, která by se dalším zájemcům o tento typ fasády mohla hodit. My jsme bílými obkladovými lištami ze sortimentu James Hardie obkládali okna i dveře, a v takových případech je dobré vycházet při hloubce zapuštění oken a dveří do stěny domu ze šířky těchto obkladových lišt. Jinak vznikne spára, kterou může zatékat, a která se musí řešit dodatečně.
 
Fasáda je už na domě, jaké jsou vaše dosavadní zkušenosti z jejího užívání?
Fasádu máme od podzimu 2020, takže to není dlouhá doba, ale zatím jsme naprosto spokojeni a máme z ní velkou radost.
 
Za rozhovor poděkoval Peter Šovčík









 
×

Napište si o vzorek fasády!

Ať už uvažujete o opláštění z vláknocementu pro svůj vlastní dům, nebo specifikujete fasádu na budově, kterou navrhujete (nebo stavíte), naše bezplatná služba objednávky vzorků Vám usnadní výběr dokonalé barvy a povrchové úpravy pro váš projekt.
Objednat vzorek zdarma
×