V úterý 11. března 2025 proběhl na Technické univerzitě ve Zvolenu již šestý ročník konference a výstavy pro odbornou veřejnost s názvem „Den dřevostaveb", jehož hlavním organizátorem byl James Hardie Europe. Návštěvníci akce měli možnost seznámit se s nejžádanějšími tématy o dřevostavbách, vyslechnout si řadu přednášek nebo shlédnout praktické ukázky několika vystavovatelů. O úspěšnosti akce svědčí i účast téměř 300 odborníků a více než 110 firem z oboru dřevostaveb.
Konference spojená s výstavou přinesla pohled a zkušenosti z praxe v oblasti realizace dřevostaveb, které jsou na Slovensku stále oblíbenější. Jeho součástí byl soubor přednášek, praktických ukázek a výstava stavebních materiálů pro dřevostavby. Přednášky se týkaly témat konstrukčního řešení – novinek a inovací v materiálech a technologiích dřevostaveb z pohledu stavební fyziky, energetické úspornosti a udržitelné výstavby, dále pak tématu moderních fasádních systémů, hybridních budov a nástaveb, či certifikace dřevostaveb.
Přední výrobci inovativních stavebních řešení pro dřevostavby měli možnost prezentovat své produkty formou posterů a pultových prezentací. Akce byla inspirativní i pro studenty Technické univerzity ve Zvolenu, budoucí profesionály v tomto oboru, kteří měli vstup na akci zdarma.
Oproti minulosti bylo na konferenci připraveno několik novinek
Jednou z nich byla přednáška Ing. arch. Andreja Šveca z ateliéru Architekti Šercel Švec, který prezentoval realizace, které bořily klasické představy o dřevostavbách. Inspirativní byly například zapuštěné konstrukce z CLT pod hranou terénu, vyšší světlá výška prostoru než u běžných staveb, vložené velké okenní otvory, rozsáhlá zeleň na střechách dřevostaveb nebo expozice nosných dřevěných konstrukcí v interiéru i exteriéru.
"Prezentace Andreja Šveca byla inspirativní nejen pro účastníky konference, ale i pro nás jako organizátory. Přístup ateliéru Šercel Švec ke dřevu jako živému materiálu ukázal, že dřevostavby mohou naplnit představy investorů a architekti mohou nabídnout i nestandardní a inovativní řešení, která posouvají hranice dřevostaveb. Už teď přemýšlíme o příštím ročníku a jednou z oblastí, na kterou se budeme chtít zaměřit, bude architektura a její možnosti v oblasti dřevostaveb." uvedla Ing. arch. Katarína Šmejkalová, technická a marketingová specialistka společnosti James Hardie Europe.
Atraktivitu konference podtrhla také možnost sdílení zkušeností, zajímavá panelová diskuze nebo možnost klást dotazy online v průběhu celého dne
Právě tento interaktivní přístup spolu s možností účastníků zvolit si témata přednášek předem přispěl k tomu, že se konference zúčastnilo téměř tři stovky registrovaných účastníků. Pozitivní ohlasy po skončení akce a reportáž v regionální televizi jen dokreslovaly velký zájem a prestiž akce. V této souvislosti Dipl.Ing. člen FH) Jaroslav Benák, technický ředitel James Hardie Europe, řekl:
"Jsem rád, že problematika dřevostaveb přilákala široké spektrum odborníků, kteří se dřevostavbami na Slovensku zabývají. Velký úspěch letošního ročníku je pro nás závazkem i nadále podporovat oblibu dřevostaveb a nabízet řešení, která pomáhají architektům, projektantům a realizačním firmám dodávat investorům rodinných a bytových domů, komerčních objektů a občanské vybavenosti kvalitní, komfortní, ekonomická a udržitelná řešení. Ostatně i program konference ukázal, že nabídka certifikovaných materiálů a řešení, včetně technické podpory, je na rostoucí zájem trhu připravena."
Hlavním organizátorem akce byla společnost James Hardie Europe, spolupořadatelem byla Technická univerzita ve Zvolenu. Konference se konala pod záštitou Výzkumného a vývojového ústavu dřevozpracujícího průmyslu Praha, s.p. a Svazu zpracovatelů dřeva Slovenské republiky. Odborným garantem a přednášejícím byl Jozef Štefko, vedoucí Ústavu dřevěných konstrukcí Fakulty nauk o dřevě TUZVO. Mediálními partnery byly portály archinfo.sk a asb.sk.